محله جاشهر- آردفروشان (آوو فروشو)

محله جاشهر- آردفروشان (آوو فروشو)

نویسنده: dvdlar2005 - 2016/03/12

نام قدیم این محله جاشهر (بین خانه حاج نظر ابول علی مویدی تا خانه ی حاج عبدالمولا توسلی) بوده است. بر اثر زلزله دوم که بیش از چهارصد سال پیش از ان می گذرد تخریب می شود. بعد از سازندگی مجدد، این محله به اوو فروشو نیز معروف می گردد.
محله قدیمی جاشهر، آردفروشان فعلی به ۵ کوی تقسیم می شود: الف) کوی سادات ب) کوی مسگری ج) کوی صاحب الزمان د) کوی معدل بیگی ه) کوی آقای شمسایی (آقا شمسا) که حوالی حسینیه آقا کاظمی قرار داشته است.
محله ترک ها: اکثریت ترک ها در شهرقدیم لار در اطراف خیابان ساحلی پشت باغ نشاط و پل جلدان (شهرک امام خمینی فعلی) و تعدادی نیز در کوی گاله و محله کوریچان سکنی دارند.
سردسته ها و خادم الحسین های محله آوو فروشو (آردفروشان): محله آوو فروشو یا محله جاشهر یکی از محلات بزرگ و قدیمی لارستان در آن زمان محسوب می شده که سینه زنی خوبی هم داشته است. سید عباس کشفی، سعادت، خان های بیغرض عبدالله و ابراهیم خان، اصغر مهربانی، بودند.
بزرگان و خادم الحسین های محله آردفروشان : محمدحسن شکوهی پدر زن حاج رضا استوار هم مسئول شهربانی وقت و هم مسئول سینه زنی بوده است. قاسم شکوهی مسئول اوقاف مرحوم عبدالمولی توسلی، آقای هدایت (آقای دا) کشفی، مرحوم دارا بدر نویسنده اشعار آیینی، محمد خان بدر، حاج علی اکبر اقبال، احمد میرزای بدر که شهردار لار بوده است. حاج یوسف هدایتی منزل پدری اش مجاور مسجد جامع نزدیک خانه صداقت و معزی بوده است. شیرزاد کشفی آزاد، شجاعی ها، استاد حبیب شجاعی پدر فتح الله شجاعی با ۱۰۵ سال سن در آخر عمرش به سینه زنی می آمد و محمد شجاعی و غلام شجاعی. خانواده کشفی ها، خانواده معمارزاده ها، خانواده نیرومند، ترک های دولخانی که از اناغ آمده اند و دوستدار اهل بیت هستند. نوحه خوان ها: احمد بدر، محمد مختاریان، عبدالرسول معمارزاده، سید علی هاشمیان که از ۱۳ سالگی از این محل شروع به نوحه خوانی کرده است. هم اکنون جعفر معقول، اشکان عسکری و دکتر محمد عطاری نوحه می خوانند. سید عباس کشفی، سعادت، عبدالله و ابراهیم خان بیغرض، اصغر مهربانی، استاد لطف الله شجاعی و پسرانش، سید سجادی ها و اقدام آن ها، مویدی ها، موحدی ها، بدرها و بقیه افراد در صحبت های پیرغلامان..
اولین پخت در مدرسه زیر بانک بوده است. هنگامی که سد کونذ لارستان احداث می کردند، از کارگرانی که برای عزاداری آمده بودند توسط مرحوم بدر پذیرایی می شود و پخت می کند. بعدها خانه عبدالمولی، منزل پارسا پخت می کردند و هم اکنون آشپزخانه ی بزرگی که با همکاری و مساعدت خانواده حاج محمد حسین معزی و خانواده انصاری لاری (بانو فتحیه انصاری) که در دبی هستند، احداث گردید. آشپزی به نام مرحوم حج ماشاالله پخت می کرد که هم اکنون احمد قبادی، محمود مهربانی و … هستند. در روز عاشورا قیمه لاری که پخت می شود، به دلیل خوشمزه بودن به امارات نیز می فرستند.
اماکن متبرکه: مسجد جامع لار (قبلا مسجد جمعه می گفتند) یکی از قدیمی ترین مسجدهای لار محسوب می شود. نمازهای یومیه و جمعه بعد از انقلاب اسلامی و هم اکنون در همین محل برگزار می گردد.
منزل سادات و حسینیه سیدالشهدا (ع) که روضه خوانی به مدت ۲ ماه محرم و صفر در این مکان انجام می شود. مسجد بزال، پیر پنهان و پیری که در وسط محله قرار دارد. حسینیه شاهزاده قاسم (نیشکری) یکی از مکان هایی اتس که در ایام محرم دستجات سینه زنی سنتی در آن جا ختم می کنند. و عجیب ترین مسجد همانا مسجد چهار برکه نام دارد که روی چهار برکه واقع شده است که به تازگی ها ترمیم و بازسازی، و نمازهای یومیه در آن جا اقامه می شود. حسینیه آقا کاظمی که ضمن برگزاری نمازهای یومیه عزاداری سیدالشهدا و سخنرانی نیز در آن جا صورت می گیرد. مسجد عدالت نیز در خیابان آیت الله خامنه ای قرار دارد.
ابنیه های تاریخی: قیصریه یکی از زیباترین بازارهای ایران و جهان نیز در این کوی قرار دارد. دو دالان (سابات) به نام های دالان مسگری و قصابی در ضلع شمالی میدان اصلی شهر (شهید نصیری) می باشند. مدرسه ی زیر بانک (خانه توکلی) و خانه عبدالمولا توسلی و خانه نیاکوثری که در زمان های دور محل ختم سینه زنی سنتی بود. خانه حاج نظر ابول مویدی که در زمان گذشته و حال روضه خوانی سیدالشهدا در آن برقرار می شود. سابات باریکی که به معمارزاده معروف است نیز در یکی از کوچه های این محله هنوز باقی می باشد. یکی از سه دنشیر باقی مانده در لار، دنشیر بزال (دنشیر حاج علی رجب موحدی که مسحدی هم روی این چهار برکه احداث کرده است) می باشد که اب آن از چهار برکه تامین می شد این دهنشیر زیبا همه ساله پذیرای مهمانان نوروزی و مورد توجه گردشگران می باشد. حمام شهرداری نیز که بعد از احداث خیابان قیصریه قسمت وسیعی از آن تخریب شد. محل بانک ملی شعبه میدان در زمان های دور کاروانسرای بنی زمانی بوده است.
برکه ها: اطراف بازار قیصریه دارای ۵ آب انبار بوده است. برکه بزرگی به نام اوو فروشو در مرکز محله قرار دارد. یکی از قدیمی ترین برکه های لار به نام معدل بیگی کنار مسجد جمعه واقع شده است. دو عدد برکه که به چهار برکه معروف است، یکی از آن ها در کنار قیصریه و دیگری در ضلع شمالی قیصریه در داخل کوچه ای باریک قرار دارد. برکه باغ نشار که پشت و آن سوی باغ و کنار اداره پست قرار دارد. برکه حوزه علمیه قدیم، پشت حمام شهرداری واقع است. برکه کنار میدان بار قدیم، محلی برای جوانان بود که در تابستان آب تنی کنند. یک برکه دراز و دو برکه گرد نیز در پشت حسینیه سادات قرار دارد. برکه مسگری که در نوع خود کم نظیر بود در ضلع غربی قیصریه قرار داشت که با بی تدبیری تخریب کردند. آب تمامی برکه های این محل به غیر از ۴ برکه بزال که از رودخانه فتحعلی خانی و بقیه از جباغ که رودخانه ی کوچکی است تامین می شود
مداحان محله آردفروشان: محمد مختاریان، احمد بدر، حاج محمدرضا عسکری، حاج یوسف حق دوست، حاج باشی رنجبر، دلفروز، عطاءالله اسروش، سید علی هاشمیان، محمد عطاری، مسعود دراجی، حاج رسول معمارزاده و جعفر معقول.

منبع : سایت سینه زنی لارستان