محله قنبر علی بیگی (قنبربیگی)

محله قنبر علی بیگی (قنبربیگی)

نویسنده: dvdlar2005 - 2019/09/22

قنبرعلی بیگ توسط شاه عباس صفوی به لارستان اعزام می شود؛ مادرش دختر یکی از بزرگان لار بوده و به گفته ی نویسنده ی «تاریخ لارستان» گویا این دختر نوه ی سید محمد زاویه بوده است.

پس از آنکه الله وردی خان برای دفع حمله عثمانی به آذربایجان فرستاده می شود، بزرگان لار در مورد حاکم شدن قنبرعلی بیگ که مادرش دختر یکی از بزرگان لار بوده اجماع می کنند و پس از نوشتن نامه شاه عباس؛ وی حکم منصب حکومتی قنبرعلی را صادر می کند.

قنبرعلی بیگ از طرف شاه عباس مامور بنای بازاری در شهر لار می شود و تعمیر «بازار قیصریه» در سال ۱۰۱۳ به دست او انجام می گیرد. وی هم چنین آب انباری در جنوب شهر لار بنا نهاده است. که هم اکنون برکه ی قنبربیگی مشهور است. در حال حاضر دهنشیر تاریخی این آب انبار که در اوایل دهه هفتاد شمسی تخریب شده بود توسط دوست داران میراث فرهنگی در حال بازسازی است. هم اکنون محله ای نیز در جنوب شهرقدیم لار و در اطراف آب انبار مذکور به نام وی وجود دارد.

قنبرعلی بیگ ۳۲ سال بر لارستان حکومت کرده و هنگام مرگ ۴۱ سال سن داشته است. دره التواریخ به نقل از تاریخ لارستان وی را مردی طویل قامت دارای موی میگون و چهره سفید توصیف کرده است.

این محله تاریخی و قدیمی از ابتدای باغ ملی در خیابان آیت الله خامنه ای شروع می شود، از چهارراه پیروزی به سمت خیابان آیت الله طالقانی و ۱۷ شهریور و تا فلکه مدرس ادامه پیدا می کند. امتداد خیابان میر عبدالعظیم تا تقاطع خیابان هحاج غفوری نیز مشمول محله قنبر بیگی می شود.

محله گودو: این محله در اثر زلزله ی قدیم خراب شده است. پشت بازار ماهی فروشی فعلی حمامی نیز با همان نام وجود داشت که آن را تخریب کردن. گود (چاله) گنه، گود بزرگی بوده که آب فاضلاب محل را در آن می ریختند و هم اکنون آثاری از آن در محله باقی است.

محله قصاب: این محله مابین محله قنبربیگی و پیرغیب و محله آقا در کنار منزل حاج غفوری می باشد. برکه ی بزرگی به همین نام در محله واقع است.

محله درویش ها (قوال ها): ساکنان این محله بیشتر از کسانی تشکیل شده بوده که از هند و پاکستان به لار عزیمت کرده بودند. این محله در کوچه تلمبه شهرداری و در خیابان آیت الله خامنه ای واقع است و بعدها به محله قوال ها می گردد.

محله چهل فواره: در شهرقدیم لار خیابان آیت الله خامنه ای، کنار تلمبه شهرداری، قبلا زمین زراعتی بوده است. در آن جا حاکم شهر لار که شخصی به نام ابراهیم خان علاالملک نوه ی گرگین میلاد آخرین حاکم آن خانواده بوده زندگی می کرده است. حوضی بوده با چهل فواره که با کمک گاو از چاه آب می کشیدند و در آن حوض می ریختند. «میرممتاز» فرماندار وقت لارستان در زمان رضاخان آن زمین را از یک پیرمرد به یک بار گندم می خرد و بعد به دکتر حبیب رضاپور می فروشد و دکتر حبیب نیز زمین ها را تفکیک کرده و به مردم می فروشد.

لرد مصلی: باغ ملی به طرف محله پیرغیب و قنبربیگی و پشت باسکول گفته می شود. نماز عید در زمان های دور در این محل اقامه می شده است.

این محله جز میراث فرهنگی شناخته شده است. آثارهای قدیمی و زیبایی همانند کاروانسراهای گلشن و نو و بازرگان (موغلی) و مرقد میر عبدالعظیم یکی از بزرگان لارستان در محله قنبربیگی، حمام میر یکی از حمام های قدیمی و زیبای لار، بازار کهنه که بنا به قولی از قیصریه قدمت بیشتری داشته است. در پشت برکه مدرس (پاساژ اعظم فعلی) واقع بوده است. مسجد شاه غیب، مسجد فضل الله خانی، خانه محمودی، برکه قدیمی قنبرعلی بیگی به ثبت میراث فرهنگی رسیده است. در کنار برکه قنبربیگی دنشیری زیبا با بیش از ۶۰ پله وجود داشت که توسط شهردار وقت از بین رفت و در سال ۱۳۹۳ توسط خیرین و شهرداری لار و با همت و تلاش صمد کامجو و نعمت الله زائر مجدد بازسازی و احداث گردید. از بین سابات های به جا مانده در این محله می توان به سابات سنگ آبی (گلشن)، سابات بی بی ماهک و سابات گودو اشاره کرد .

سردسته های محله قنبربیگی: حاج علی اکبر قناد، حاج نعمت قناد، استاد فیروز جعفرپور، حسین اصغری، غلوم کل معدسن، مش رمضوی نوبانی، معداسماعیل نوذری، حاج رجب دریانورد، حاج معرضا جمشیدی، مرزبان و … به گفته استاد محمد استاد نصرالله، سینه زن محله قنبربیگی را توسط قوال ها مقل رجب و زینل قوال، کل شعبو (پدر اسد) راه اندازی کرده اند. دست اندرکاران این محله در آن زمان، بهارستانی، اکبر یزدان پناه، حاج محمد باقر محمدی که در شب عاشورا حلیم درست می کردند.

مداحان محله قنبربیگی: شروع کننده غلامرضا سلمانپور، رضا بهادری، نوروز احمدی و حسن عطا، مداحان دکتر کاظمی، مرحوم حاج محمد قنادی، خواجی، محمد شرافتمند، رحمت الله، عباس، شادروان مجتبی، اکبر و ابوطالب زائر، خلیل ادیب نیا، حاج باقر وفایی، رسول مصلایی، سهراب غلامی، حاج باشی رنجبر، فضل الله اخضری، علی رخش بهار، عرفان مدرسی، امین دینی، علیرضا افراسیابی، سید علی هاشمیان، نعمت الله توسلی و نعمت الله زائر.

منبع : وب سایت سینه زنی لارستان